Tesshinkan Logo

       strona główna

       kontakt

       Kanał YouTube

     pdf Tesshinkan Flyer  Tesshinkan Flyer


Założyciel stylu Założyciel stylu

10 pravidel 10 zasad

Historia Historia

vývojová řada pochodzenie

Broń Broń

KATA KATA


DÔJÔ DOJO

Seznam nositelů DAN lista posiadaczy DAN

akce daty

reportáže ze seminářů a soutěží raporty

zkušební rád egzaminy

Soutěžní pravidla zasady zawodów


novinky nowości

news do ściągnięcia

okinawa guide przewodnik po Okinawie

obchod sklep

odkazy odnośniki

upozornení zrzeczenie odpowiedzialności

disclaimer privacy policy

RYÛKYÛ KOBUDÔ BrońBoEkuTinbe & RochinNunchaku

- "ROKU-SHAKU-BÔ", kij długości około 182 cm, wydaje się być najważniejszą i najtrudniejszą w użyciu bronią stosowaną w RYUKYU KOBUDO. Był zwykle używany w codziennej pracy na polach, pełnił również funkcję broni. Obecnie rozpoznawanych jest 13 BO-KATA, jednak wiele więcej jest trenowanych. Oryginalne BO było wykonane z czerwonego dębu, lekko elastyczne o zwężanych końcach (środek BO jest jego najgrubszą częścią).

SAI - trójząb wykonany z metalu, który zwykle używany jest w parze w celu blokowania, dźgania i uderzania. Składa się z ramienia głównego, czubka, którym uderza się przy rzucie i dwóch ramion bocznych które są znacznie krótsze.

ÊKU - wiosło, które było używane na Okinawie głównie przez rybaków. Wiosła były wykonywane ręcznie, a ich rozmiar zależał od osoby która go wykonała lub posługiwała się nim. Typową techniką EKU jest wbicie wiosła w piasek po czym szybkim ruchem wyrzucenie piasku w twarz przeciwnika zanim zdąży wykonać atak.

KAMA - rozpowszechniony sierp z metalowym, wygiętym ostrzem i drewnianą rączką. Używany przez mieszkańców Okinawy do różnego rodzaju prac rolniczych. Podczas treningu zwykle używany w parze ( NICHO-KAMA).

TINBÊ (tarcza) i RÔCHIN (sztylet / krótka włócznia) - były narzędziami rodzimych rybaków. Tarcza zrobiona była z żółwiej skorupy, sztyletu natomiast używano do zabijania ryb gdy sieci były wyciągane z wody.

TEKKÔ - była to wykonana z metalu końska podkowa, którą noszona wewnątrz KIMONO aby nie była widoczna a stwarzała możliwość szybkiej obrony przed napastnikiem. Dwie połączone umożliwiały zaciśnięcia dłoni na owalnym kształcie i wykonywanie uderzeń.

NUNCHAKU - w dawnych czasach broń ta mogła być używana jako cep do młócenia lub jako uzda dla koni. Jeden z końców, wykonujący ruchy prawie w każdym kierunku, mógł uderzać z ogromną siłą i rozbijać hełmy wojowników.

TUNFA - broń ta służyła jako rączka do kamienia młyńskiego i mogła być szybko wyciągnięta i zabrana ze sobą. Wykonując ruchy w wielu płaszczyznach osiągała dużą siłę i idealnie nadawała się do blokowania uderzeń zadawanych mieczem.SaiKamaTekkoTonfa