Tesshinkan Logo

       D o m u

       Contact

       Kanál na YouTube

     pdf Tesshinkan Flyer  Tesshinkan Flyer


nejvyšší predstavitel stylu nejvyšší predstavitel stylu

10 pravidel 10 pravidel

historie historie

vývojová řada vývojová řada

zbranè zbranè

KATA KATA


DÔJÔ DÔJÔ

Seznam nositelů DAN Seznam nositelů DAN

akce akce

reportáže ze seminářů a soutěží reportáže ze seminářů a soutěží

zkušební rád zkušební rád

Soutěžní pravidla Soutěžní pravidla


novinky novinky

news download

okinawa guide okinawa guide

obchod obchod

odkazy odkazy

upozornení upozornení

disclaimer privacy policy

RYÛKYÛ KOBUDÔ zbranèBoEkuTinbe & RochinNunchaku

- "ROKU-SHAKU-BÔ", které je dlouhé asi 182 cm, se považuje za nejduležitejší a nejobtížneji zvládnutelnou zbran v RYÛKYÛ KOBUDÔ. Používá se k denní práci na poli, avšak také jako zbran. Dnes existuje 13 uznaných BÔ-KATA, ale cvicí se jich zásadne více než jen tyto formy. Originální BÔ z Okinawy se vyrábí jen z cerveného dubu, je lehce ohebné a na obou koncích rovne zužené (kónické).

SAI - kovový trojzubec (vidlice), který se používá obecne v páru k blokování nebo bodání. Puvodne príšly na Okinawu z Cíny, tato zbran byla vždy zbraní k boji.

ÊKU - kormidlo nebo pádlo, které bylo používáno rybári z Okinawy. Tato pádla se vyrábela rucne a lišila se velikostí a tvarem od vesnice k vesnici. Typickou technikou, která se též vyskytuje i v kata, je zabodnutí do písku a posléze jeho hození do obliceje útocícímu protivníkovi.

KAMA - obecne rozšírený srp složený ze zaostreným ohnutým plechem z oceli na drevené rukojeti. Okinawané ji používají k rozmanitým zemedelským cinnostem. Bežne se používá v páru. (NICHÔ-KAMA).

TINBÊ (štít) und RÔCHIN (dýka / krátké kopí) - Toto byl prostredek domorodých rybáru. Štít se obvykle získával ze želvího krunýre a krátké kopí k zabíjení ryb po vytažení sítí na breh.

TEKKÔ - puvodne bylo TEKKÔ podkovou, která se nosila ve vnitrní cásti kimona proto, aby mohla být v prípade potreby použíta k boji. Vždy dve podkovy byly k sobe pripevneny tak, aby vznikla rukojet - soucasná podoba této zbrane.

NUNCHAKU - puvodne to byla drevená uzda používána k jízde na koni nebo jako cep. Je možné je schovat uvnitr kimona. Pri technice švihu ve tvaru "osmicky" dochází k rozvoji enormní síly.

TUNFA - puvodne byla odnímatelnou rukojetí k mlýnskému kameni, který se používal k drcení rýže, zrní atd. Používá se v páru a v technikách švihu ve tvaru "osmicky" rozvíjí skutecne neuveritelnou sílu.SaiKamaTekkoTonfa